Infolinia 887 118 118
Natalis Polska

Poród naturlany - w domu

Data: 2017-01-31

W domu zamiast na porodówce?

W ciągu ostatnich lat systematycznie wzrasta liczba kobiet dycydujących się na poród w domu. Choć trend ten staje się coraz bardziej wyraźny w społeczeństwie wciąż panuje przekonanie, iż poród naturlny odbywający się w domowym zaciszu może być niebezpieczny. Czy rzeczywiście istnieje tak wiele podstaw do obaw oraz co zrobić, gdy zdecydujemy się na takie rozwiązanie?

Bezpieczeństwo przede wszystim

Analiza poglądów Polaków na temat porodów odbywających się w domu jest jednoznaczna – dla większości z nas jest to pewnego rodzaju sensacja powiązana z brakiem odpowiedzialności ze strony rodziców, sytuację tę utożsamiamy ponadto z niebezpieczeństwem, które grozi nie tylko niemowlakowi ale również jego matce. Dodatkowo usłyszeć można opinie dotyczące braku legalności takich rozwiązań. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 września 2012 r. w sprawie standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej […] pród odbywający się z w warunkach pozaszpitalnych jest dozwolony przez prawo polskie. Regulacja ta dopszucza możliwość dokonania wyboru przez ciężarną miejsca przyjścia na świat dziecka przy jednoczesnej konieczności poinformowania kobiety zarówno o wskazaniach jak i przeciwwskazaniach dla danego rozwiązania. Dodatkowo Ustawa z dnia 15 lipca 2011 roku o zawodach pielęgniarki i położnej jasno określa, iż położna jest osobą kompetentą do samodzielnego przyjmowania porodów naturalnych, w przypadku konieczności także z nacięciem krocza, a w przypadkach nagłych także porodu z położenia miednicowego. Położna jako osoba doświadczona nie tylko otoczy kobietę fachową opieką ale także zaoferuje rozwiązania, które przyśpieszą poród i uczynią go jeszcze bezpieczniejszym. Jedną z często stosowanych metod jest chociażby zastosowanie żelu położniczego NATALIS, który tworzy zarówno warstwę poślizgową w kanale rodnym skracając tym samym czas porodu jak i chroni płód oraz pochwę. Warto również nadmienić, iż istnieje wykaz przeciwskazań bezwzględnych do porodu pozaszpitalnego, z którym warto się dogłębnie zapoznać jeszcze przed pojęciem decyzji o takim rozwiązaniu.

Formalności poporodowe

Pomimo wzrastającej popularności porodów odbywających się w warunkach domowych dotychczas nie zostały skonstruowane przepisy wprost określające procedury postępowania w takich przypadkach. Należy jednak wiedzieć, iż położna przyjmująca poród poza szpitalem jest zobligowana do wystawienia takich dokumentów jak:

  • Zaświadczenie o urodzeniu dziecka wymagane do rejestracji w Urzędzie Stanu Cywilnego;
  • Książeczka zdrowia dziecka;
  • Karta uodpornienia;
  • Opcjonalnie zaświadczenia dla pracodawcy wymaganego dla uzyskania urlopu macierzyńskiego;

Dodatkowo przed samym porodem warto ustalić z położną kwestie szczepień odbywających się w pierwszych dobach po narodzinach niemowlęcia. Działając odpowiednio wcześnie rodzice mogą opracować dokładny plan działania w tym zakresie bez dodatkowych obaw o zdrowie swojego dziecka.

Dlaczego mimo wszystko lepiej w szpitalu?

Kobiety decydujące się na poród w domu często podkreślają, iż taka metoda przyjścia na świat dziecka wzbudza w nich poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Przebywając w dobrze im znanym środowisku nie obawiają się bólu, dodatkowo wiarę w powodzenie takiego rozwiązania wzmacnia w nich profesjonalna opieka jaką otrzymują od położnej. Na zachodzie popularność porodów w warunkach pozaszpitalnych jest znacznie większa, tam też często można się spotkać z dofinansowaniami w tym zakresie. W Polsce aktualnie nie występuje refundacja kosztów takich metod przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Decydując się na poród w zaciszu domowym musimy mieć jednak pełną świadomość odpowiedzialności i ryzyka jakie na siebie bierzemy. Akcja porodowa stanowi sytuację, w której zaobserwować można nagłe zwroty akcji oraz diametralne zmiany. Obecność zespołu lekarzy oraz bliskość sprzętu czy aparatury podnosi bezpieczeństwo dziecka, które przychodząc na świat jest niezwykle delikatne i bezbronne a rodzicom zależy przede wszystkim na jego bezpieczeństwu.