Infolinia 887 118 118
Natalis Polska

Przeciwwskazania do porodu naturalnego

Data: 2017-04-26

Poród to moment niezwykle ważny zarówno dla rodzącej jak i jej dziecka. Wiele Pań decyduje się na wydanie niemowlęcia w naturalny sposób, siłami natury czyniąc to z pełną świadomością poświęcenia jakiego dokonują. Kieruje nimi nie tylko chęć aktywnego uczestnictwa w tej jakże ważnej chwili zarówno dla nich samych jak i ich potomstwa ale również fakt, iż poród ten pozwala na pobudzenie szeregu czynników w organizmie matki przyczyniających się do późniejszego wychowywania dziecka.

Kiedy usłyszymy „nie”?

Poród naturalny choć bolesny jest niezwykle popularnym rozwiązaniem wśród Polek. Wiele Pań chętnie decyduje się na wydanie dziecka siłami natury właśnie przez wzgląd na bliskość i pełne oddanie podczas całego procesu rodzenia. Wyróżnić można jednak sytuacje, w których sami lekarze odradzają tę metodę.

Do najważniejszych przeciwwskazań jakie można odnotować w tym zakresie w podziale na grupy schorzeń zaliczymy:

  • Problemy kardiologiczne opierające się na występujących chorobach serca bądź też nadciśnieniu.
  • Choroby z grupy ginekologicznych, do których zaliczymy przede wszystkim guzy jajników, przebytą wcześniej ciążę pozamaciczną czy pojawiające się mięśniaki.
  • Cukrzycę, która ma wpływ na wielkość dziecka – w większości przypadków jest ono zbyt duże by móc przyjść na świat siłami natury, jednak nie zawsze mamy do czynienia z taką sytuacją (wątek ten poruszyliśmy na łamach tego artykułu).
  • Problemy z grupy okulistycznych w znacznej większości polegające na krótkowzroczności lub dalekowzroczności występującej u matki dziecka bądź też pojawiające się problemy w zakresie odklejania siatkówki.
  • Choroby na tle neurologicznym wśród których wyróżnić można przede wszystkim padaczkę, w szczególności jeśli w ostatnich miesiącach przed porodem u kobiety znacząco wzrosła liczba napadów.
  • Problemy pulmonologiczne w postaci choroby jaką jest astma oskrzelowa.
  • Schorzenia ortopedyczne takie jak wrodzone zwichnięcie stawów biodrowych czy zwężenie miednicy.

Choroba nie zawsze oznacza odmowę

Dodatkowo lekarze niekiedy decydują się na odejście od koncepcji porodu naturalnego w sytuacji, gdy u matki dziecka odnotowuje się problemy natury psychicznej takie jak lęk czy głęboko ugruntowany brak zgody na poród siłami natury. Jest to jednak podstawa uznawana za kontrowersyjną i wymaga konsultacji z wieloma specjalistami.

Występowanie pewnego rodzaju schorzeń z powyższej grupy nie zawsze definiuje brak zgody lekarza na poród drogą naturalną. Doskonałym przykładem jest chociażby cukrzyca – nie każda chora kobieta otrzymuje bowiem bezwzględny nakaz udania się na cesarskie cięcie, niekiedy możliwe jest zastosowanie np. środków ułatwiających poród naturalny takich jak żel położniczy NATALIS . Istnieje wiele czynników wpływających na ostateczną decyzję lekarzy, którzy w precyzyjny sposób potrafią ocenić zagrożenia płynące z występowania pewnych chorób oraz ich wpływu na rozwój dziecka i zagrożenia podczas jego porodu.